Begroting 2026-2029 met weinig beleid

“Het gemeentelijk huishoudboekje voor 2026 en volgende jaren met € 782 miljoen is in balans. Een beetje saaie begroting”, erkent wethouder Financiën Ashley North. Hiermee wil hij het volgend stadsbestuur dat na de gemeenteraadsverkiezingen in 2026 aantreed niet voor de voeten lopen. Wat is nieuw, welke mee- of tegenvallers staan in het duimdikke rapport vol cijfertjes en vakjargon?

door Hans Schuurman

Een meevaller betreft de Jeugdhulp, waarvoor Leiden sinds 2015 verantwoordelijk is.  De hulp aan jongeren met psychische problemen, verstandelijke beperking, opvoedproblemen ook in pleeggezinnen, kan goedkoper. De gemeente maakte zich jarenlang zorgen over de almaar stijgende kosten. “Maar omdat wij er bovenop zijn gaan zitten, blijkt dat wij het met minder geld afkunnen”, zegt de opgetogen wethouder. Volgens hem krijgen de kinderen passende hulp en houdt de gemeente beter grip op haar uitgaven. De mogelijke besparing dit jaar is €1,7 miljoen en structureel.

De renteontwikkeling is echter een tegenvaller. Ongunstiger dan de gemeente op gerekend had met een rentelast van 3,2 %. Bij nader inzien is voor dit type langlopende geldleningen 3,5% nodig.

Verkeersveiligheid

Leiden heeft de twijfelachtige eer van de gevaarlijkste fietsstad van Nederland. De zeer uiteenlopende snelheden van voertuigen op de drukke fietspaden levert gevaar op voor met name de zwakste deelnemers. North: “De politie is verantwoordelijk voor de handhaving in het verkeer, zoals snelheid en verkeersovertredingen. De gemeente houdt toezicht op zaken als door rood rijden en fietsverlichting. We hebben het Openbaar Ministerie verzocht om extra flitspalen en frequentere snelheidscontroles en beschikbaarheid van met laserguns gevraagd”. Voor gedragsverandering start de gemeente de campagne ‘Verkeer is een teamsport’.

Leefbaarheid

Bouwhijskranen overal in Leiden. De woningvraag is onuitputtelijk, maar Leiden is vol. Dus dan maar de hoogte in. Langs de Willem de Zwijgerlaan zijn de nieuwe appartementsgebouwen twee keer zo hoog en dus dubbelbevolkt als de voormalige flats. ‘Lead’ in aanbouw wordt de hoogste woontoren van 115 meter hoog (485 woningen). Maar de ruimte erom heen benauwend. North: “Daarom investeren we sterk in de leefbaarheid van de stad. Bijvoorbeeld door het vergroenen van straten en door de duurzame wijkaanpakken”.

Onze maatschappij verhard. De bejegening ambtenaren, bestuurders bij publieke bijeenkomsten, zoals inspraak avonden lopen wel eens uit de hand. Niet typisch Leids, natuurlijk. Daarom is in de begroting een formatieplaats voor een veiligheidsregisseur opgenomen die adviseert in veiligheidsaspecten.

Voor inwoners betekent dit begrotingsjaar dat de lasten volgend jaar beperkt stijgen: een inflatiecorrectie voor OZB en afvalstoffenheffing, en zelfs een lichte daling van de rioolheffing.”

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *