Fietsers en voetgangers moeten autoluwe ruimte verdelen

Om de leefbaarheid te verbeteren, worden grote delen in de binnenstad autoluw gemaakt, waarbij alleen bestemmingsverkeer met de auto is toegestaan. De Catharinabrug, Botermarkt, Oude Rijn en Aalmarkt wordt dan uitsluitend bestemd voor voetgangers en fietsers. Duidelijke verkeersregels ontbreken echter. Voetgangers wanen zich in hún exclusief gebied.

Zijn de nieuwe autoluwe straten in het centrum eigenlijk ‘shared space’, is de vraag aan de verkeerswethouder Ashley North bij de presentatie  van zijn plannen. Blijkens zijn reactie tilt hij niet zo zwaar aan deze kwalificatie. Voor North is het autoluw maken van deze omgeving vooral een vervulling van een vurige GroenLinks-wens. Evenals zijn uitgangspunt dat fietsers én voetgangers in het stadsverkeer beide op 1 staan en voor hem centraal staan. Nprth:  “Wie straks wandelt van de Aalmarkt naar het Stadhuisplein en vervolgens lekker op een terrasje gaat zitten aan de Nieuwe Rijn zal de verbeteringen ervaren. Minder autoverkeer, minder zoekverkeer en genieten van een lunch op het terras zonder dat er om je heen wordt geladen of gelost”.

Shared Space

Shared Space is een verkeersconcept waarbij fietsers, voetgangers dezelfde ruimte delen zonder duidelijke verkeersborden of markeringen. De gedachte erachter is dat weggebruikers elkaar via oogcontact en non-verbale communicatie de ruimte geven. Een kwestie van geven en nemen tussen beide weggebruikers.

De Botermarkt en Oude Rijn zijn nu al autoluw, daar komt nu nog bij Aalmarkt, het Stadhuisplein, het gebied van de Oude Rijn. En de Hooglandse Kerkgracht plus het gebied achter de kerk (Moriaansteeg en het verlengde van de Nieuwstraat) worden afgesloten voor autoverkeer.

De venstertijden voor laden en lossen worden in dit aaneengesloten gebied gelijk, maandag tot en met zaterdag van 04.30 tot 11.00 uur. Het ontheffingenbeleid wordt verruimd voor lokale ondernemers en bewoners en gehandicapten parkeerplaatsen blijven bereikbaar. De maatregelen gaan in na de zomer.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *