Waarom zijn 60ers gelukkiger zijn dan 40ers

Zestigplussers zijn gemiddeld genomen gelukkiger dan veertigplussers. Op mensen in die eerste leeftijdscategorie drukken minder verplichtingen. Zij zijn wijzer en hebben minder last van stress. Onderzoekers noemen dit de ‘U-curve van geluk’. Tieners en twintigers zijn is ook best leuk natuurlijk. Rond je 45ste levensjaar echter ben je waarschijnlijkst het ongelukkigst. Dit blije beeld van ouderen strookt helemaal niet met het imago dat senioren door andere mensen wordt opgeplakt. Die tonen vaak begaan te zijn met ouderen, zien hen als kwetsbaar en vinden het dure klanten van de ziektekostenverzekering.

Door Hans Schuurman

“Dat beeld moet kantelen”, zegt Pauline de Bruijn, initiatiefnemer van de ouderenbeweging ‘Proudies’. Vorige week organiseerde zij met haar zestigplusplatform de eerste collegetour dit jaar in Leiden. Prof. dr. David van Bodegom en dr. Josanne Huijg van Leyden Academy on Vitality & Ageing waren gastsprekers. Zij namen hun gehoor mee in de wetenschap achter ouder worden, zoals de biologische processen in ons lichaam alsmede de psychologie van gelukkig ouder worden.

Achter de geraniums

 “Bijna de helft van alle 65-plussers vinden van zichzelf dat zij nauwelijks meetellen in de samenleving. Vooral mannen vinden dat. Dit idee is vaak ontstaan na het wegvallen van hun werk waaraan zij een maatschappelijke positie ontleenden. De Bruijn vertelt dat toen haar vader een aantal jaar geleden met pensioen ging, hij niet echt zinvols kon vinden dat in zijn nieuwe levensfase bij hem paste. “Dit traditionele beeld is hardnekkig, ‘achter de geraniums zitten’, bestaat nog steeds als standaard voor deze levensfase”, aldus De Bruijne.

“Maar de feiten en omstandigheden van ouderen zijn ingrijpend veranderd”, vervolgt zij. Van al het vrijwilligerswerk in Nederland wordt minstens de helft verricht door (jong) gepensioneerden. En daarbij leveren senioren een onvervangbaar aandeel in de mantelzorg. In verenigingsbesturen zijn zij de kartrekkers. “Een nieuwe kijk op je bestaan als gepensioneerde, begint met je af te vragen: Welk beeld heb ik van mijzelf”, zegt zij. “Wie ben ik eigenlijk, naast de rol die werk mij vroeger gaf? En met wie kan ik hierover in gesprek?

Twee jaar geleden richtte De Bruijn Proudies op, een club die mensen inspireert tot persoonlijke keuzen.  Proudies’ geeft een Nieuwsbrief uit, organiseert inspiratiedagen, en faciliteert kennisoverdracht. Zij hanteert daarbij de uitgangspunten langer, gezonder en zinvoller leven en reikt gereedschappen aan. Meer informatie www.proudies.nl

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *